Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

Merhaba,

Bir önceki yazımda “Google Benim İşletmem Nedir?” konusuna kısaca cevap vermiştim. Siz de Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır? sorusuna cevap arıyorsanız; bu yazımda Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır? konusunu bir rehber olabilmesi amacıyla adım adım anlatacağım.

Başlamadan önce; sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi olan olan Google Benim İşletmem ücretli mi? sorusunu da, “Google Benim İşletmem kayıt yapılması ve kullanılması tamamen ücretsiz bir servistir.” diyerek yanıtlamış olalım. Hazırsanız hemen İşletmemizin Google Haritalar’da yayınlanmasını sağlayacak Benim İşletmem kaydımızı oluşturmaya başlayalım.

Öncelikle bir Google hesabımızın olması gerekiyor. Eğer yoksa endişelenmeyin; buradan ücretsiz olarak hemen alabilirsiniz.

1) https://business.google.com/ adresine gidiyoruz, karşımıza bu şekilde bir sayfa gelecek. “HEMEN BAŞLAYIN” butonuna tıklıyoruz.

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

2) Google hesabımız ile giriş yaptığımızda karşımıza bazı bilgi giriş ekranları çıkacak. İlk ekranımızda işletmemizin adını doğru bir şekilde giriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta işletmemizin adını gerçekte olduğu gibi yani; yanıltıcı ifadeler eklemeden girmek. (Örnek: “Dotdiri Butik” doğru bir işletme adı girişidir. Fakat, “Dotdiri Butik Özel Siparişler Alınır” gibi bir giriş Google tarafından uygunsuz içerik olarak tespit edilerek yayınlanmayabilir.)

İşletmem Google Haritalar'a Nasıl Eklenir?

3) Bir sonraki adımda ise adres bilgilerimizi gireceğimiz bir ekran bizi karşılayacak. Buradaki bilgileri doğru girmemiz çok önemli; Google buradaki adres bilgilerine göre hem doğrulama yapacak hem de işletmemiz yayınlanmaya başladığında müşterilerimize yol tarifi verecek. Ekranın en alt kısmında “Müşterilerime ürün ve hizmetler sağlıyorum.” kutusunu, eğer müşterilerimizin adresinde  hizmet ve/veya ürün sunuyorsak işaretliyoruz.

(Örnek: Bir beyaz eşya yetkili servisi belirli bir hizmet bölgesinde müşterilerinin adresine giderek hizmet sunar.)

Google Benim İşletmem Doğrulama

4) Sıra geldi işletmemizin kategori seçimini yapmaya. İşletmemizin hizmet kategorisini girmeye başladığımızda karşımıza otomatik olarak öneriler çıkacak buradan en yakın olan kategoriyi seçiyoruz. Seçtiğimiz kategori yapılan Google aramalarında müşterilerimize, işletmemizin gösterilmesini sağlayacak etkenlerden bir tanesi.

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

5) Telefon numaramızı başında alan kodumuzu unutmadan giriyoruz ve eğer varsa web sitemizin adresini de bu adımda giriyoruz. Müşterilerimize ne kadar detaylı bilgiler verebilirsek bize ulaşmaları bir o kadar kolay olacaktır.

Google Benim İşletmem Doğrulama

6) Neredeyse bitmek üzere.Telefon numaramızı ve web sitesi adresimizi verdiğimiz adımdan sonra “Bu işletmeyle olan bağlantınızı doğrulayın” yazan ve kısa bilgiler verilen bir adım daha gelecek, bu adıma herhangi bir giriş yapmadan “Devam” butonuna tıklıyoruz.  Sonraki adımda doğrulama yöntemimizi seçmemizi isteyen bir ekran karşımıza gelecek. Buradan kendimize en uygun yöntemi belirleyerek bir doğrulama kodu talep ediyoruz.

Google Benim İşletmem Doğrulama

7) Google tarafından gönderilen “Doğrulama Kodu” ulaştığında, girişini yaparak “Doğrula” butonuna tıklıyoruz.

Doğrulama Kodu

8) Ve işte bu kadar! Artık Google’da yayınlanan bir işletmemiz var.Başlayın butonuna tıkladıktan sonra Benim İşletmem ekranlarından gerekli düzenlemeleri yaparak işletmenizin arama sonuçlarında harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğrulandı

Bu konu ile alakalı olarak tekrar önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz bir servistir. Sizi telefonla arayarak, işletmenizi haritadan sileceğiz, aylık şu kadar ödemezseniz yayından kaldıracağız, harita süreniz doldu gibi söylemlerle ödeme yapmanızı isteyen kişi ve firmalara kesinlikle itimat etmeyin, herhangi bir ödeme yapmayın!


Sadece, Google ile 3. taraf olarak çalışan reklam ajansları ve fotoğrafçılar sizlerden; Google Ads yönetim hizmetleri, fotoğraf çekimi, içerik üretimi gibi ekstra olarak alacağınız hizmetler ile alakalı ücret talebinde bulunabilir. Bu kişi veya ajanslarla çalışırken güvenebileceğiniz, iyi referansları olan, size karşılığında kaliteli bir hizmet sunabilecek olanları araştırarak tercih etmenizi öneririm.


Google Benim İşletmem kaydı ve doğrulaması yapılışını adım adım ve mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yine de sorun yaşıyor ve profesyonel yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, iletişim formumuzu doldurarak  destek talebinde bulunabilirsiniz.

Sosyal medyada takip etmek isteyenler için;

www.facebook.com/onat360

www.instagram.com/onatozyurt

www.twitter.com/ismailonatoz

İsmail Onat Özyurt

Google Güvenilir Fotoğrafçı – Google Güvenilir Doğrulayıcı

Faydalı Kaynaklar;

İşletmenizi Google’da sunmaya yönelik kurallar

Google Benim İşletmem politikalarının tümü

Üçüncü taraflarla birlikte çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir