S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

 • Benim işletmem nedir?

Google Benim İşletmem, kısaca; işletmelerin, Google Arama ve Google Haritalar’a bilgilerini eklemesini sağlayan bir araçtır. Profesyonel olarak kullanıldığında, işletmenizin yerel sıralamada yükselerek bilinirliğinin artmasına yardımcı olur.

 • Google Benim İşletmem ücretli mi?

Google Benim İşletmem’e kayıt yapılması ve kullanımı ücretsizdir. 3. taraflar yalnızca; teknik destek, bakım, yönetim hizmetleri, fotoğraf çekimi, 360 sanal tur oluşturulması gibi ek olarak isteyeceğiniz hizmetler için ücret talebinde bulunabilirler.

 • Google Benim İşletmem doğrulama neden yapılır?

Google, kullanıcıların her zaman doğru bilgilere ulaşabilmesini hedefler; işletme kaydının doğrulanması, işletmenin verilen konumda fiilen bulunduğunun veya verilen adreste temsil edildiğinin Google tarafından teyit edilmesi açısından önemlidir.

 • Fiziki bir iş yerim yok, freelancer olarak çalışıyorum yine de Google Benim İşletmem kaydı oluşturabilir miyim?

Fiziki bir iş yeriniz olmadan freelancer çalışan veya belirli bölgelere hizmet veren bir işletme olabilirsiniz. Benim İşletmem kaydınızı oluştururken ev adresinizi kullanabilir, daha sonra adresinizi gizleyerek hizmet verdiğiniz bölgeleri seçebilirsiniz.

 • Google Benim İşletmem doğrulama kodu ulaşmıyor, ne yapmalıyım?

Posta yoluyla istenen doğrulama kodlarının genellikle 14 gün içerisinde işletmeye ulaşması beklenir. İşletme adresini doğru verdiğinizden emin olmanızı öneririz. Yine de posta kodu elinize ulaşmıyorsa; “Google Güvenilir Doğrulayıcı” hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 • Google Güvenilir Doğrulayıcı hizmetiniz nedir?

Google Güvenilir Doğrulayıcı hizmetimiz; mevcut konumu dolayısıyla posta dağıtım şirketinin hizmet sınırı dışında kalan veya farklı sebeplerle dağıtıcı şirket tarafından kodların ulaştırılamadığı işletmelerin, yerinde ziyaret edilerek doğrulanması işlemidir. İşletmenin konumunda ziyaret gerektirdiği için ücretli bir hizmettir.

 • Google Güvenilir Doğrulayıcı hizmetinizin içeriği nedir?

Google Güvenilir Doğrulayıcı temsilcimiz işletmenizi fiziki konumunda ziyaret eder, işletmenize ait adres teyidi yapabileceği evraklarınızı inceler, işletmeye ait fotoğraflar çeker, Benim İşletmem sayfanızda vermiş olduğunuz bilgileri kontrol eder, eksik bilgiler varsa tamamlar. Benim İşletmem doğrulamasını yaptıktan sonra, işletme sahibi veya yetkilendirdiği personeline, Benim İşletmem aracının verimli kullanılması için eğitim verir.

 • “İşletmeniz askıya alındı” uyarısı aldım, ne yapmalıyım?

İşletmenizi Google’da sunmaya yönelik kurallar sayfasında Google Politikaları açıkça belirtilmiştir. İşletme bilgilerinizi kurallara uygun hale getirdikten sonra, Benim İşletmem sayfanız üzerinden askı işleminin kaldırılması için talep gönderebilirsiniz. Kural ihlali uyarısı almaktan kaçınmanızı öneririz; birden fazla askıya alınan işletme girişi sonucunda Google Hesabınız tamamen engellenebilir.

 • Street-View’da işletmemin sanal turunu nasıl yayınlarım?

İşletmenizin Google Street-View ve Google Haritalar üzerinde sanal turunu yayınlamak için Street-View mobil uygulamasını kullanabilir veya profesyonel 360 fotoğraflar için Google Güvenilir Fotoğrafçı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 • Google Güvenilir Fotoğrafçı hizmetinizin içeriği nedir?

Google Güvenilir Fotoğrafçı sertifikasına sahip temsilcimiz işletmenizi fiziki konumunda ziyaret eder, profesyonel 360 derecelik fotoğraf çekim ekipmanları ile işletmenizin fotoğraflarını çeker. Birleştirme ve optimizasyon işlemlerini tamamlamak için işletmenizden ayrılır. İşletme büyüklüğüne göre 1-7 iş günü arasında işletmenize ait sanal tur ön izlemesini size sunar. Onayınızın ardından sanal turunuzu Google Street-View üzerinde yayına alır. Instagram ve Facebook uyumlu dosyalarınız ile birlikte orjinal fotoğraflarınızı da dijital ortamda işletmenize gönderir, web sitenize sanal turunuzu eklemenizi sağlayacak özel kodlarını sizinle paylaşır. İşletmenin konumunda ziyaret gerektirdiği için ücretli bir hizmettir.

 • Google sanal tur çekim fiyatları ne kadardır?

Çekim ücretleri; işletmenin büyüklüğü, karmaşıklığı, konumu gibi bir çok farklı değişken olması sebebiyle her işletme için özel olarak verilebilir. İşletmeniz hakkında fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Google üzerinde yayınlanan bir sanal tur ile diğer sanal turların farkı nedir?

Normal sanal turlar ekstra bir barındırma alanına ihtiyaç duyarken, Google üzerinde yayınlanan sanal turlar ekstra bir barındırma alanına ihtiyaç duymaz, aylık/yıllık/dönemlik maliyetler oluşturmadığı için tek seferlik bir ödeme yaparsınız. Google üzerinde yayınlanan sanal turlar esnektir, kendi web sitenize ve destekleyen sosyal medya kanallarına entegre edilebilir, tek ürün ile tüm platformlardaki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Google üzerinde yayınlanan sanal turlar, sanal gerçeklik gözlükleri ile tam uyumludur, mobil ve masaüstü tüm cihazlarda yüksek performansla çalışır, görüntülenme sayıları net bir şekilde ölçülebilir.

 • Sanal tur çekimleriniz ne kadar sürer? İşletmede yapmamız gereken hazırlıklar nelerdir?

Çekim süresi; işletmenin büyüklüğü ve karmaşıklığına göre değişmekle birlikte genellikle 1-6 saat arası sürmektedir. İşletmenizin temiz, düzenli ve normal hizmet verdiği servis düzeninde bulunması yeterlidir. Müşterilerinizin yoğun olmadığı gün ve saatleri tercih etmeniz çekim işlemini hızlandırabilir fakat işletmenin tamamen ziyaretçiye kapalı olmasına gerek yoktur.